پرش به محتوا

احساس سپاسگزاری

احساس سپاسگزاری

احساس سپاسگزاری

آیا تا به حال در وجودتان احساس سپاسگزاری داشته‌اید؟

زمانی را به یاد می آورید که از اعماق قلبتان احساس قدردانی داشته باشید؟

تفاوتی نمی‌کند نسبت به چه چیزی این احساس را داشته اید مهم آن است که این احساس را بشناسید.

حس سپاسگزاری همان احساس رضایت و خوشنودی است.

قدردان بودن نسبت به هر چیزی در زندگی بی شک ما را در همان مورد به فراوانی می رساند. اگر همیشه در دلتان از سلامت جسمی و بدنی خودتان قدردان و راضی باشید بی تردید سلامتی بیشتر را به زندگی خود فرا می خوانید. زمانی که از روابط خود خشنود و راضی هستید هر روز تجربه بهتری را در روابط خود با دیگران خواهید داشت. وقتی از درآمد و دارایی خود احساس خشنودی و رضایت داشته باشید، شرایط مالی و درآمدی بهتری را در زندگی خود تجربه می‌کنید.

رضایت و خوشحالی از سلامتی، شغل، درآمد، روابط با دیگران و یا هر چیز دیگری، زندگی را به گونه‌ای رؤیایی برایتان به تصویر می‌کشد.

لحظاتی را در زندگیتان تجربه خواهید کرد که پیش از آن تصورش را نمی‌کردید. این احساس خوب به دلیل توجه و تمرکز ذهن تان نسبت به داشته‌هایتان است.

چگونه به احساس سپاسگزاری برسیم؟

به راستی تمرین مادر مهارت هاست

برای اینکه کاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم لازم است به اندازه کافی آن را تمرین و تکرار کنیم. تکرار هر کاری به ما کمک می‌کند تا آن کار الگوی عادی ذهن ما شود. یعنی ذهن به انجام آن کار و یا آن شیوه رفتاری عادت کند.

 

در ضرب المثل آمده است که
کار نیکو کردن از پُر کردن است.

تمرین و تکرار است که ما را به مهارت لازم در انجام هر کاری می رساند.
وقتی به طور روزانه سپاسگزاری را تمرین کنیم به ذهن خود می‌آموزیم که بر امور مثبت و بهتر زندگی متمرکز شود. ذهن یاد می‌گیرد که به جای توجه بر کمبود‌ها، بیماری‌ها، مشکلات و روابط نامطلوب، تمام توجه خود را بر فراوانی، سلامتی، اتفاقات مثبت و خوشایند و همچنین حضور در روابط زیبا و دلچسب قرار دهد.

در این جهان قانون جنین است:

آن چیزی به زندگی ما راه می‌یابد که در کانون توجه‌مان باشد.

اگر به خود عادت دهیم که توجه ذهنمان بر امور مثبت و خوشایند زندگی باشد بی تردید تجربه های ما در زندگی خوب، زیبا و لذت بخش خواهد بود.

آیا شما به راستی دوست دارید که روابطی بهتر، سلامتی بیشتر، درآمد کافی و ثروت زیادی را در زندگی خودتان تجربه کنید؟

تمایل دارید که مشکلات شغلی خود را مرتفع کنید و از موقعیت کاری و شغلی بهتری برخوردار شوید؟

اگر در صدد یافتن یک زندگی زیبا و لذت بخش هستید و دلتان می خواهد هر روز تصویری شگفت انگیز از زندگی را ببینید سپاسگزاری و قدردانی راهی مطمئن است که شما را به آرزوهای تان برساند.

به کمک سپاسگزاری و توجه بر داشته های خود کم‌ کم انرژی های منفی و ناخوشایند از زندگیتان خارج می‌شوند و انرژی مثبت در زندگی تان گسترده و فراوان می شود.

با تمرین سپاسگزاری به تدریج احساس شما نسبت به هر چیزی در زندگی متفاوت می شود. قدردان بودن در طول روز وقتی به صورت عادت همیشگی شما می‌شود رنگ زندگی تان واقعا تغییر می کند.
هرچه تجربه‌های زیباتری را در زندگی داشته باشید به احساس بهتری هم خواهید رسید.

شادی را زمانی با اعماق وجودتان احساس می کنید که شیوه زندگیتان تغییر کند، نگاهتان نسبت به هر چیزی در زندگی متفاوت شود و رفتار تان در مقایسه با گذشته‌های سخت و رنج آور‌تان به شکلی بهتر و زیباتر تغییر یابد.

احساس سپاسگزاری و قدردانی زندگی‌تان را معنادار و ارزشمند می‌کند.

وقتی آگاهانه نسبت به داشته‌هایتان سپاسگزار باشید، مفهوم زندگی و معنای آن برای تان تغییر می‌کند.

احساس مثبت به شما کمک می‌کند که همیشه نیمه پر لیوان را در زندگیتان ببینید. سپاسگزاری توجه شما را از کمبودهای زندگیتان برمیدارد و احساس رضایت و شادمانی را به شما هدیه می دهد.

شما با سپاسگزاری به انتخاب بهتر و آگاهانه در زندگیتان دست می زنید. انتخابی که ارزشمند است و آرامش و آسودگی شما را ضمانت می کند. سهم انسان سپاسگزار تجربه احساسات بهتر، روابط زیباتر، ثروت بیشتر و شادی و نشاط روحی است.

تجربه احساس سپاسگزاری

حس سپاسگزاری به دو صورت برای هر انسانی قابل تجربه است:

۱- با پشت سر گذاشتن یک بحران یا سختی در زندگی
۲- تمرین سپاسگزاری و عادتِ زندگی کردن به شیوه ای سپاسگزارانه

پشت سر گذاشتن یک بحران

شاید برای هر کدام از شما به دفعات پیش آمده باشد که مسائل و مشکلاتی را در زندگیتان تجربه کنید. گاهی چنان زندگی برایتان دشوار شده است که تا پوست و استخوان شما را نیز به درد آورده است.
لحظاتی را از سر گذرانده‌اید که رنج بسیاری را بر دوش شما گذاشته‌اند و درد و سختی امانتان را گرفته است.

بی تردید در چنین لحظات و تجربه هایی است که توجه ما به داشته هایمان هر چند اندک بیشتر جلب می شود. زمانی که رنجی جانکاه وجودمان را پر می‌کند، تنها چیزی که ما را به آرامش و رهایی می‌رساند یادآوری آن چیزهایی است که از حضور آنها در زندگی‌مان شادمان هستیم.

وقتی پس از خوردن غذایی تلخ، طعم شیرین غذایی دیگر را می چشیم، قطعاً لذت شیرینی را دو چندان احساس می‌کنیم. زمانی که درد را تجربه می‌کنیم و یا با بیماری دست و پنجه نرم می‌کنیم، رسیدن به احساس خوبِ سلامتی را بیش از پیش احساس می‌کنیم.

زمانی که از عزیزانمان دور می‌شویم و روزهایی را دور از آنها هستیم، تازه طعم شیرین روزهای باهم بودنمان را احساس می‌کنیم. وقتی یک بحران روحی، مالی، جسمی و یا شغلی را پشت سر می‌گذاریم، دقیقا آن زمان است که لذت سلامتی، آرامش روحی، جنبه های مثبت شغلی و داشته‌های مالی خود را بیشتر احساس می‌کنیم. چنان که گویی زندگی رنگ زیبایش را از پس پرده رنجِ گذر از یک بحران را به ما نشان می دهد. مثل طلوع خورشید در آسمانی صاف و آبی پس از بارش سیل آسا در هوایی مه آلود و گرفته با ابرهای سیاه.
چقدر حس شیرینی است آن طلوعی که همراه می‌شود با رنگین کمانی از رنگ‌ها و هوایی لطیف در میان تابش اشعه‌های طلایی خورشید.

تجربه های تلخ زندگی و گذر از بحران ها و دشواری های روزمره فرصتی تازه برای درک هر آنچه داریم را برایمان فراهم می کنند.

 

آرامشِ پس از طوفان مثل سلامت بعد از بیماری است. لذت با هم بودن پس از رنج دوری همچون رنگین کمانی زیباست بر آسمان زندگی. رسیدن به راه های بهتر برای کسب ثروت بیشتر بعد از تجربه ناکامی‌های مالی مثل سوار شدن بر اسب راهواری است که انسان را از راه‌های سخت و ناهموار به منزلگاه امن و راحت می‌رساند.

تمرین سپاسگزاری و عادت به زندگی کردن به شیوه ای سپاسگزارانه

همه ما با عبور از لحظات سخت و گذر از صحنه‌های تاریک زندگی بالاخره به ساحل آرامش رسیده‌ایم و حضور در لحظات آرام و روشن زندگی را تجربه کرده‌ایم. اما من می خواهم شما را به شیوه‌ای آسان‌تر و راحت‌تر برای رسیدن به آرامش در زندگی و حضور در صحنه‌های شاد و با نشاط آشتی دهم.

دلم می‌خواهد همان طور که خود در زندگی‌ام تجربه های زیبا و لذت بخش را با حضور در یک زندگی آگاهانه داشته‌ام شما را نیز به این قصر طلایی دعوت کنم.
همانگونه که خود بر سفرهای گشوده از شادی، نعمت، سلامتی و آرامش نشسته‌ام، شما را نیز به این جشن و میهمانی فرابخوانم.

نگران نباشید درهای این قصر طلایی همیشه به رویتان باز است و سفره پر از نعمتش پیوسته مهیای پذیرایی از همگان است.

نترسید که نکند درها بسته شود و یا نعمت تمام شود چون رسم بزرگان چنین است که همیشه بزرگی کنند.

خداوند صاحب تمام مواهب، نعمتها و برکت و افزونی است.

درهای مهر و لطف او همیشه باز است. فرقی نمی‌کند که چه نامی داشته باشی و یا از چه رنگی و نژادی باشی. تفاوتی ندارد که چه کیش و آیینی داشته باشی. کافی‌ است او را بخوانی تا درهای لطفش را به روی خود گشوده بینی.

حضور داشتن در یک زندگی آگاهانه فرصت شاد زیستن و در رفاه بودن را به هر کسی میدهد.

آگاه بودن از خودت، از زندگیت و از داشته هایت. آگاهی بر هر نَفَسی که هر لحظه بر می‌آید و دمی دیگر فرو می‌رود. ناظر بودن بر خیری که در هر لحظه همچون بارانی لطیف و پاک بر ما باریده می‌شود.

زندگی آگاهانه همان حضور در لحظه است.

بودن در هر لحظه از زندگی و احساس شکوه و برکت زنده بودن. به راستی چه شیرین است این احساس. حسی که تو را همیشه به زندگی و لذت های آن گره می‌زند. لحظاتی که از نظر دور نمی‌مانند و بودن را به تمام معنا در آنها تجربه می‌کنی.

چشمانت به روی زیبایی‌ها باز است و هر بار زیبایی و شگفتی‌های تازه‌ای را همچون غنچه‌ای خوشبو در نظرت شکوفا می‌یابی.

احساس سپاسگزاری و قدردانی و زندگی آگاهانه

 احساس سپاسگزاری و قدردانی به راستی همان زندگی آگاهانه است.

حضور در حس خوبِ سپاس و قدردان بودن در زندگی، لذت یک زندگی آگاهانه را به هر کسی خواهد داد. چنان که گویی چشمانمان بیناتر، گوش‌هایمان شنواتر، قلبمان پاک‌تر، بخشش‌مان بیشتر و احساساتمان رقیق‌تر می‌شوند.

وقتی آگاهانه زندگی می‌کنیم به واقع زیبایی‌ها را می‌بینیم. آنچه به گوشمان می‌رسد چیزی جز صدای سخن عشق نخواهد بود. خانه قلبمان تاریک و سرد نیست و بارقه‌های عشق با رنگی طلایی قلبمان را به قصری درخشان مبدل می‌کنند.

آنجاست که می‌بخشی و با نور وجودت دیگران را نیز تابناک و درخشنده می‌کنی. تو بزرگ می‌شوی، رشد می کنی و به بلوغی می‌رسی که می توانی در دَم آتشی را سرد و تلخی را شیرین کنی. چنان می‌شوی که هر رنجی را با عشق مداوا می‌کنی. و همه اینها در سایه یک زندگی سپاسگزارانه پدیدار خواهد شد.

نعمت‌ها، شادی‌ها و لذت‌ها میوه‌های درخت سپاسگزاری هستند.

قامت درخت سپاسگزاری هر لحظه با جوانه های عشق سبز و خرم می‌شود و شکوفه بارانی از حسِ خوبِ آرامش برای تو به راه می‌افتد.

احساس سپاسگزاری و قدردانی و زندگی آگاهانه

زندگی کردن در این جهان و قدم گذاشتن در جاده خواسته‌ها بدون آگاهی کاری سخت و دشوار است.

دانستن و آگاه شدن از شیوه طی کردنِ مسیر زندگی، راه را آسان و هموار خواهد کرد. وقتی بیاموزیم که برای حرکت در یک مسیر به چه ابزار‌هایی نیاز داریم به راحتی می‌توانیم خود را در جاده زندگی به آنها مجهز کنیم.

همیشه به دو نکته مهم و حیاتی در زندگی و نحوه رفتار یا اعمال تان دقت کنید:

۱- چگونگی توجه و تمرکزتان بر چیزی که خواهانش هستید.

۲- احساسی که هنگام توجه خود نسبت به آن چیز دارید.

اگر برای رسیدن به هر خواسته و آرزویی که دارید تمام توجه خود را بر داشته‌هایتان بگذارید و به خاطر آنها احساس قدردانی و سپاسگزاری داشته باشید بی شک به ساده‌ترین و آسان‌ترین راه رسیدن دست یافته‌اید.

به جای نگرانی، ترس، ناامیدی و احساس کمبود نسبت به خواسته‌هایتان سعی کنید آگاهانه تمام توجه خود را با احساسِ خوبِ آرامش و رضایت به چیزهایی که اکنون در زندگی‌تان دارید قرار دهید.

مطمئن باشید این بهترین شیوه و آسان‌ترین راه برای رسیدن به تمام خواسته‌هایتان است.

نکته
یادتان باشد هر خواسته یا آرزویی که در دل دارید را دقیقاً بشناسید.
بدانید چه می‌خواهید و به چه چیزی و با چه خصوصیاتی علاقمند هستید.

وقتی از خواسته خود دقیقاً آگاه شدید دیگر تقاضایتان به عالم هستی ارسال شده است. همه چیز به فرمان خداوند آماده و مهیا یاری دادن شما می‌شود.

تنها کاری که شما لازم است پس از درخواست قلبی‌تان انجام دهید وارد شدن به حس خوب سپاسگزاری و قدردانی است. به اندازه‌ای که احساس رضایت بیشتری از زندگی تان داشته باشید جهان نیز به اراده خداوند شما را با سرعت بیشتری به خواسته‌هایتان هدایت می‌کند.

2 دیدگاه دربارهٔ «احساس سپاسگزاری»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *