اهمیت تصمیم گیری

✅ اهمیت تصمیم گیری

مرضیه فربد 🖊️📓

✅چرا باید تصمیم بگیریم؟

شخصیتی که الان داریم، رفتارهایی که انجام می‌دهیم، شغلی که به آن مشغول هستیم، درآمدی که کسب می‌کنیم و تمام آنچه هم اکنون هستیم حاصل تصمیماتی است که در طول زندگی برای خود گرفته ایم.
تصمیماتی که ما را اکنون به فردی شاد یا غمگین، غنی یا فقیر، سالم یا بیمار، تنها و افسرده و یا شاداب و خوشحال، موفق یا ناموفق، آرام یا خشمگین، محکم و شجاع و یا ترسو و مضطرب تبدیل کرده است.
اگر از شرایط فعلی خود ناراضی و ناخشنود هستیم کافی است تصمیمات جدید بگیریم و برنامه ای جدید در زندگی خود داشته باشیم.
عادت های تازه حتی اگر بسیار کوچک باشند را به عادات معمول خود اضافه کنیم و خود را متعهد به انجام آنها نماییم.
با مداومت ورزیدن به انجام عادت های کوچک و مفید در زندگی خود پس از مدتی شاهد پیشرفت در تمام ابعاد شخصیتی و رفتاری خویش خواهیم شد و به نتایج بسیار مثبت و ارزنده‌ای دست خواهیم یافت.

✅ با تصمیمات جدید خود را به روز رسانی کنید.

بسیاری از افراد در زندگی خود شادی و آرامش را تجربه نمی کنند و از زندگی و شرایطی که در آن هستند رضایت کامل ندارند. دائم گله و شکایت می‌کنند و از وضع و حال خود می‌نالند. اما هیچ قدمی در جهت بهبود شرایط خود برنمی دارند. برخی در شرایط بد مالی و شغلی هستند.
امورات شان به سختی می‌گذرد ولی تلاشی برای بهتر شدن شرایط خود و یا تغییر آن نمی کنند. بعضی دیگر با انواع بیماری ها دست و پنجه نرم می کنند و زندگی خود را در داشتن تنی بیمار خلاصه کرده اند. گروهی نیز از روابط نامطلوب خانوادگی و اجتماعی ناراحت و شاکی هستند و طعم خوش با دیگران بودن را نمی چشند.
این انسان ها در یک چرخه ی دائمی نارضایتی به سر می برند که شیرینی زندگی را برایشان به تلخی و ناکامی مبدل کرده است.
در این میان دسته‌ای از انسانها هستند که همیشه به دنبال راه حل برای مسائل و مشکلات خود هستند. آنها به جای اینکه روزها، ماه ها و یا حتی سال ها شاهد نتایج بد تصمیمات قبلی خود باشند و عمری را در رنج و ناامیدی زندگی کنند؛ سعی در یافتن دلیل مشکلات و اتفاقات نامناسب در زندگی شان می کنند.
این گروه انسانهایی هستند که از درجا زدن ، حرکت نکردن و یک جا ماندن دوری می‌کنند و به محض اینکه با در بسته ای در زندگی خود مواجه می شوند با تمام قدرت و شجاعت در جستجوی دلیل ناکامی خود هستند.
آنها با جسارت تمام مسئولیت تصمیمات اشتباه خود را می پذیرند و با بررسی مجدد تصمیمات قبلی به رفع عیوب آن ها می پردازند.
چنین افرادی با تصمیمات تازه و جدید به خود فرصت می دهند که شرایط زندگی شان را تغییر دهند و با مداومت داشتن و تعهد و التزام عملی به انجام آن ها آینده بهتری را برای خویش رقم می زنند.

✅اهمیت تصمیم گیری و ارزش انتخاب در قرآن

در قرآن کریم خداوند به زیبایی این نکته را در سوره شرح به انسان یادآوری می کند و ارزش و جایگاه انتخاب و تصمیمات تازه را بیان می فرماید:
*فاذا فرغت فانصب*
«پس هنگامی که فراغت یافتی، در طاعت خدا بکوش»
بدین مفهوم که هر گاه تصمیم گرفتیم و به نتیجه رسیدیم دوباره برای رشد و کمال بیشتر خود، از خداوند تقاضای کمک کنیم و به دنبال اهداف جدید حرکت کنیم …
این هنر انسان است که در طول زندگی با شجاعت و شهامت در جستجوی تجارب زیبا و ارزشمند باشد.
البته برای حرکت و کسب تجارب تازه باید در طول زندگی تصمیمات زیادی گرفته شود زیرا این تصمیمات و انتخاب های کوچک و بزرگ هستند که ما را در زندگی به پیش می برند و لذت یک زندگی تازه و شیرین را به ما می چشا‌نند. گاهی نیز در زندگی انتخاب ها و تصمیمات ما غلط از آب در می آیند و فرجام خوبی برایمان ندارند اما همین اشتباهات و خطاها هستند که فرصت تغییر و رشد به سمت کمال و بزرگتر شدن را به ما هدیه می دهند.
و چقدر زیبا در قرآن کریم به این نکته اشاره شده است و در سوره زیبای شرح به انسان یادآوری می شود که:
* فان مع العسر یسرا * پس با هر سختی، آسانی است.
* ان مع العسر یسرا * همانا با هر سختی، آسانی است.
زمانی که در زندگی تصمیمی برای خود می گیریم و یا شیوه و روش خاصی را انتخاب می کنیم فرصت حرکت کردن و رشد برای ما فراهم می شود. اگر تصمیمات ما به نتایج خوب و رضایت بخش برسد با قدرت بیشتری همان راه را ادامه می دهیم و با تصمیمات تازه تر به اهداف بیشتری دست خواهیم یافت .
اما زمانی که تصمیمات ما اشتباه باشند و ما را در مسیری هدایت کنند که با خواسته ها و اهدافمان موافق نباشند بی شک با مشکلاتی مواجه می شویم.

در قرآن به زیبایی به این نکته اشاره می شود که وقتی به سختی های مسیر زندگی برخورد می کنید ؛ بدانید که با هر سختی و مشکلی یک آسانی همراه است. موقعیتی که اگر به آن دقت و توجه کنید، قطعا راه رسیدن به هدف را خواهید یافت و با اتخاذ تصمیمات جدید و انتخاب تازه در جاده ای قرار خواهید گرفت که رسیدن به هدف و خواسته به آسانی محقق خواهد شد.
این کار با توجه و تمرکز بر هدف اصلی امکان پذیر می شود.

 

 

✅ نقش مشکلات در ایجاد انگیزه برای تصمیمات تازه

هنگامی که در گیر مشکلات می شوید ، اسیر آنها نشوید بلکه با تمرکز ذهنی به هدف اصلی خود دست به انتخاب جدید بزنید و با تصمیمات جدید به استقبال تحقق خواسته هایتان بروید.

*در میان هر سختی فرصتی نهفته است*
«انیشتین»

جوشش احساس به هنگام سختی باعث آزاد سازی انرژی و به حرکت در آمدن نیروهای درونی می شود. احساساتی که بعد از بروز مشکلات در انسان شکل می گیرد باعث تقویت انگیزه های انسان برای دستیابی به خواسته ها و اهدافش می شود.
سختی ها بیدار کننده و یاری دهنده هستند تا انسان را از متوقف شدن و حرکت نکردن در مسیر زندگی به سمت پویایی و رشد و کمال هدایت کنند.
اگر هنر مندانه از این نیروها و احساساتی که بعد از بروز مشکلات در انسان شکل می گیرد؛ در جهت رسیدن به خواسته ها استفاده شود و تمام تمرکز را بر چیزهایی که دوست دارید قرار دهید، سرعت رسیدن به اهداف و آرزوهایتان چندین برابر می شود.

✅ با عملگرایی عضلله تصمیم‌گیری خود را تقویت کنید.

در زندگی با تصمیمات مختلف خود را به چالش بکشید. لازم نیست همیشه تصمیمات سخت و طاقت‌فرسا بگیرید. اگر همیشه تصمیم بزرگ بگیرید، ممکن است به مرور زمان خسته شوید و از ادامه کار باز بمانید. کافی است از تصمیمات کوچکی آغاز کنید که می‌توانند در محقق شدن تصمیمات بزرگ تر به شما کمک کنند. مسیر را پله به پله و قدم به قدم حرکت کنید.
گام های بسیار بلند ، کمال گرایی و زیاده خواهی، انسان را از رسیدن به مقاصد ش دور می‌کنند.
بسیار مهم است که از قدم های کوچک تر و تصمیمات ریز تر آغاز کنید تا کم کم به انجام آنها عادت نمایید و نتایج را در کوتاه مدت احساس کنید. با این کار انگیزه کافی برای برداشتن قدم های بعدی در زندگی را به دست می آورید و با قدرت بیشتری برای رسیدن به مقاصد تان حرکت می کنید. وقتی تصمیمات کوچک تری را بگیرید گام برداشتن برای اجرای آن ها آسان می شود و انگیزه های لازم برای ادامه راه را به شما می‌دهند.
همه ی ما انسانها همیشه در زندگی تصمیمات کوچکی را می گیریم تا به هدف های بزرگتر نائل شویم و به محض رسیدن به یک هدف می توانیم دوباره تصمیم کوچک بعدی را برای رسیدن به خواسته هایمان بگیریم و گامی تازه و قدمی جدید برای دستیابی به اهداف بزرگتر خود برداریم. انجام هر تصمیم وعملی ساختن آن در زندگی، فرصت رشد و کاملتر شدن را به ما می دهد . با عمل کردن و اجرایی ساختن تصمیمات خود ، قدرت و انگیزه ی ادامه دادن مسیر را به دست می آوریم و با کسب تجربه شهامت گرفتن تصمیمات تازه را پیدا می کنیم.

✅ نقش اشتباهات و خطاها در گرفتن تصمیمات

معمولاً انسان ها با برخورد به مسائل مختلف در زندگی و قضاوت هایی که در مورد مسائل مختلف انجام می‌دهند، تجربه های زیادی کسب می‌کنند. وقتی انسان در برابر یک اتفاق و یا حادثه در زندگی قضاوت نامناسبی می کند و در مورد یک مسئله دچار خطا و اشتباهی می شود همان خطا و اشتباه باعث تجربه ای جدید برای انسان میشود.
همه ما پس از تجاربی که در زندگی به دست می‌آوریم چیزهای زیادی یاد می گیریم. تجربه ها به ما می آموزند که در مراحل بعدی زندگی قضاوت و یا انتخاب بهتری داشته باشیم تا خطاهای کمتری را مرتکب شویم.
به عنوان مثال کودکی را در نظر بگیرید که برای اولین بار دست بر آتش می برد. کودک در ابتدا شناخت صحیحی از سوزانندگی آتش ندارد و با ورود دست در آتش دچار سوزش و یا سوختگی می شود. این تجربه ای که کودک به دست می آورد در اثر یک خطا رخ می دهد. خطایی که به دنبال یک انتخاب و قضاوت اشتباه از سوی او صورت گرفته است. اما نتیجه ی عملی آن این است که کودک پس از آن اتفاق، دیگر دست بر آتش نمی برد زیرا با تجربه قبلی که به دست آورده است ؛ اکنون می‌داند که آتش سوزاننده است و نباید دست در آتش ببرد.
انسان با تجربه کردن یاد می گیرد کم کم میزان خطاهای خود را در زندگی کاهش دهد. تجارب انسانی در زمینه های مختلف باعث دستیابی به موفقیت های بیشتر در زندگی می شوند.
هر شکست نتیجه ی یک سری از تصمیمات کوچکی است که ما را در مسیر اشتباه قرار داده است. اما تجاربی که پس از هر شکست و یا اشتباه به دست می آید، انسان را در مسیر رسیدن به خواسته هایش یاری می رسانند.

اگر تصمیمات بزرگی که به دنبال کمال گرایی انسان گرفته می شوند ، اشتباه باشند ؛ انسان را متحمل شکست های بزرگ می کنند. بار سنگین چنین تصمیماتی ممکن است تا سالها روی دوش انسان سنگینی کنند. برای دور شدن از نتایج چنین تصمیماتی نیاز به صرف زمان زیادی هست.
بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از شکست‌های بزرگ، گرفتن تصمیمات کوچک اما مداوم و پیوسته برای رسیدن به هدف است.
اشتباهات کوچک به راحتی و با صرف زمان کمتری قابل جبران هستند. تجارب کوچک نیز انسان را به آسانی و قدم به قدم به هدف و خواسته هایش نزدیک می سازند و لذت رسیدن به هدف را در او چندین برابر می نمایند.

✅ویژگی های افرادی که شهامت تصمیم گیری در زندگی دارند؟

۱- مسئولیت پذیری

هر انسانی در طول زندگی اهدافی را دنبال می کند. رویاهایی را در سر می پروراند و برای رسیدن به آن ها نقشه هایی را در ذهن خود ترسیم می کند. برای اجرایی ساختن نقشه های ذهنی اش تصمیمات کوچک و بزرگ می گیرد تا با عملی ساختن آنها به هدف خود نزدیک تر شود.
گاهی تصمیمات ما به نتایج خوبی نمی‌انجامد یا مرتکب اشتباهاتی می‌شویم که راه رسیدن به مقصود را برایمان طولانی می‌کنند و میان ما تا هدف مان فاصله می‌اندازند.
چه بسیارند انسانهایی که با چشیدن طعم شکست و برخوردن به نتایج غیر دلخواه از پیمودن راه و حرکت به سمت اهداف شان دلسرد و خسته می شوند و لنگان لنگان در مسیرشان حرکت می کنند. در نهایت رسیدن به خواسته هایشان بسیار سخت و یا ناممکن می شود.
چنین انسان هایی مسئولیت تصمیمات قبلی خود را نمی پذیرند. در خیال خود تصور می‌کنند عوامل بیرونی یا افراد و شرایط محیطی باعث خطای آنها شده اند. آنان تلاش می کنند دیگران را مقصر جلوه دهند و از پذیرفتن و قبول مسئولیت کار های شان سر باز می زنند.
انسانهای متعهد و توانمند مسئولیت تمام تصمیمات خود و نتایج و عواقب آن ها را می پذیرند. از زیر بار مسئولیت شانه خالی نمی کنند. اگر با شکست مواجه شوند به دنبال یافتن خطاها و دلایل اشتباها تشان می روند و با گرفتن تصمیمات تازه دست به انتخاب های جدید می زنند. راه های تازه ای را امتحان می کنند. مأیوس و ناامید نمی‌شوند. خطرات راه را به جان می خرند و با عشق فراوان، تصمیمات تازه ی خود را عملی می سازند تا در نهایت شاهد تحقق یافتن خواسته ها و آرزوهای شان شوند.

۲- عزت نفس و اعتماد به خود

افرادی که به دفعات در زندگی خود با شکست مواجه شده اند و برای رسیدن به خواسته ها و اهدافشان به درهای بسته برخورد کرده‌اند غالباً درگیر شک و ترس و تردید می شوند. شهامت گرفتن تصمیمات تازه را ندارند و از ادامه راه خود باز می مانند. قدرت اراده و انتخاب خود را از دست می‌دهند. خود را موجودی ضعیف می پندارند که توانایی رسیدن به اهدافشان را ندارند.
به دلیل شکست های قبلی، احساس بی لیاقتی و بی ارزشی می کنند. آنان باور می‌کنند که ناتوانند و قادر نیستند راه رسیدن به آرزوهای شان را پیدا کنند و به اهداف خود برسند.
انسان هایی که دارای عزت نفس هستند، برای خود ارزش و احترام قائلند. به خود اعتماد می کنند و خودشان را لایق و ارزشمند می بینند. اشتباهات خود را می پذیرند. به جای برچسب زدن به خود و متهم کردن خویش به خاطر تصمیمات اشتباه شان، خود را لایق داشتن بهترین ها می دانند. از پا نمی افتند و امیدشان قطع نمی شود. از تمام امکانات و قوای خود برای یافتن راه رسیدن به خواسته هایشان بهره می برند. آنها با کسب تجربه از اشتباهات و خطاهای شان در تصمیمات و انتخاب‌های گذشته، قدم در مسیر هدف هایشان می گذارند. ایرادات قبلی را برطرف می کنند. آگاهی و اطلاعات خود را برای تحقق اهداف شان افزایش می دهند. ترس ها و تردیدها را از خود دور می کنند و با شهامت و جسارت دست به انتخاب تازه می زنند. به خود و توانایی هایشان اعتماد دارند و اشتباهاتشان را چراغ راه خود می‌دانند. از خطاهایشان درس می گیرند و از راهها و مسیرهای دیگری به دنبال هدف خود می روند اما نا امید نمی شوند.
از قدرت اختیار خود بهره می برند و با تصمیمات تازه، فرصت پیمودن راه های جدید را به خود می دهند و راه تجربه را بر خود نمی بندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *