پرش به محتوا

مرز دانایی و آگاهی

به راستی مرز دانستن و دانایی کجاست؟

شما چه فکر می‌کنید؟
بعضی ها مرز دانستن را در کسب یک مهارت و یا چند مهارت می‌دانند تا در زندگی شخصی و یا شغلی خود از آنها بهره ببرند.

برخی دیگر مرز آگاهی را پایان تحصیلات ابتدایی و یا دبیرستان می‌دانند. آنها اعتقاد دارند بعد از این حد از آگاهی دیگر نیازی به آموختن ندارند و وارد بازار کار می‌شوند.

گروهی نیز این مرز را پایان تحصیلات دانشگاهی خود می‌دانند مثل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا. این دسته از افراد بر این باورند که برای رشد بیشتر و درک مسائل بیشتری باید تحصیلات عالی داشته‌باشند.

اما غالب افراد وقتی به مرز آگاهی که در ذهن خود به آن باور دارند؛ می‌رسند تبدیل به ماشینی می‌شوند که بر اساس همان میزان مهارت یا دانش و آگاهی یک سری کارهای تکراری و مستمر انجام می‌دهند.

انجام کارهای تکراری که منجر به کسب درآمد می‌شود و یا روابط بهتر را میان دوستان خانواده و اطرافیان ایجاد می‌کند بسیار خوب و عالی است.

اما نکته مهم این است که متوقف شدن در یک سطح از آگاهی و دانش و ادامه ندادن مسیر یادگیری و آموختن، کم کم انسان را به مرز فرسودگی می‌رساند.

هر آدمی در طول زندگی خود باید از قدرت فکر و اندیشه اش استفاده‌کند. اگر در زمان عمر خود فقط از یک سری داده و اطلاعات مشخص شده که به مغز خود انتقال داده‌ایم استفاده کنیم و تنها بر اساس همان اطلاعات محدود به تفکر بپردازیم به تدریج تبدیل به برکه ای می شویم که آب اندکی را درون خود جا داده است و هیچ حرکتی ندارد.

همه ما می‌دانیم آبی که راکد و بی حرکت است، گندابی بد بو می‌شود که محل زندگی حشرات و موجودات موذی و یا خطرناک می‌شود. ذهن انسان نیز اگر تغذیه نشود و آگاهی و اطلاعات تازه به طور مستمر در آن وارد نشود به مرور زمان مثل همان گندابی می‌‌شود که بی‌حرکت و ساکن است.

اگر ذهن خود را به روز رسانی نکنیم درگیر افکار و باورهای پوسیده‌ای می شویم که انسان را در مقابل هر تصمیم جدید و یا هر اتفاق تازه ای می‌ترسانند و قدرت‌های انسانی را از او می‌گیرند.

مطالعه کردن و کتاب خواندن ذهن ما را از فرسودگی و ساکن ماندن نجات می‌دهد. ما را به تفکر وا می‌دارد و ایده‌های تازه همچون چراغی روشن مسیر رسیدن به اهدافمان را روشن می‌کنند.

  وقت کشی بزرگترین آفت رشد انسان

وقت‌کشی و از دست‌دادن زمان بزرگترین آفتی است که مانع رشد و آگاهی انسان می‌شود. بسیاری از آدم‌ها با بهانه‌های مختلفی مثل «خیلی کار دارم، اصلا وقت نمی کنم، مشکلات زندگی، بچه‌ها، بیماری، کار و شغل و موارد زیاد دیگری» که هر کدام از ما در زندگیِ خود به نوعی با آن‌ها آشنا هستیم؛ از مطالعه کردن طفره می‌روند.

افراد زیادی به دلیل تنبلی و سستی از آموختن و یادگیری دست می‌کشند و به اندک دانسته‌های خود بسنده می‌کنند. آنها در جهانی که با سرعت در حال رشد و گسترش است، تنها با معلومات و دانسته های اندکی زندگی می‌کنند.

کتاب‌ها مخزن تمام دانش جهان هستند که تاکنون بشر به آنها دست یافته است. کتاب‌های خوب و هدایتگر، خزائنی هستند که باید قدردان آگاهی‌ها و معرفتِ نوشته شده در آنها باشیم.

مطالعه‌کردن و کتاب خواندن شیوه انسان‌های موفق است. بدون آگاهی و دانش قادر به تغییرات شخصیتی و رشد و توسعه فردی نخواهیم بود. هر انسانی در دوران حیات و زندگی خویش لازم است که همواره ذهن خود را با اطلاعات تازه و آگاهی های ثمر بخش همراه کند.

دانشی که از طریق مطالعه کردن به دست می‌آید شیوه زندگی را زیباتر، زندگی عملی را آسان‌تر و راه‌های رسیدن به خوشبختی را روشن‌تر می‌کند.

  ارزش دانستن و مطالعه کردن

ارزش آگاهی، دانایی و مطالعه‌کردن به‌قدری زیاد است که رسول اکرم صلوات الله علیه می‌فرمایند:

* زگهواره تا گور دانش بجویید. *

همیشه به دنبال آگاهی تازه باشید. هیچ وقت در دنیای مادی از دانستن و آگاهی دست نکشید و متوقف نشوید. زمانی که به خود می‌گوییم دیگر کافی است. من آگاهی و اطلاعات زیادی را دارم و دیگر نیازی به دانستن چیزهای جدید ندارم؛ آنجا دقیقاً زمان فاسد شدن ذهن است.
دقیقا همانجاست که باورها و افکار کهنه و محدود کننده ذهن ما را محاصره کرده‌اند و اجازه رشد و شکوفایی را به ما نمی‌دهند.

در چنین شرایطی انسان اندیشیدن و تفکر را به فراموشی می‌سپارد و تسلیم یکسری اعمال و رفتار تکراری می‌شود. زندگی آدمی رنگ و بوی طبیعی خود را از دست داده و از تجربه‌ی لذتِ آگاهی و دانایی در مسیر زندگی محروم می‌ماند.

  همیشه آماده یادگرفتن باشید و از دانستن چیزهای تازه لذت ببرید.

تشنه آگاهی باشید و به دنبال فهم و درک جدیدی از دنیای پیرامون خود باشید.

ذهن خود را فعال و پرتحرک کنید تا قدرت تفکر و اندیشیدن شما را تبدیل به دریایی خروشان و پر قدرت کند.

با یادگیری مستمر روز به روز شاهد رشد و بلوغ و شکوفایی خود باشید.

مطالعه کتاب به همه ما کمک می‌کند تا در زندگی خود را به روز رسانی کنیم و شخصیت بهتری از خود بسازیم.

 

برای تهیه کتاب بازی با افکار روی گزینۀ خرید کتاب کلیک کنید.

پس از ثبت سفارش شما در سایت، کتاب در اسرع وقت برای شما خریدار محترم ارسال خواهد شد.

کتاب بازی با افکار با زبان بسیار روان و ساده راز بزرگ زیستن را بیان می کند. این کتاب با طرح آسان قوانین جهان پاسخگوی سؤالات شما عزیزان در خصوص :

شناخت خود و درک قابلیت‌های انسانی خویش
مهارکردن افکار منفی و برخورد صحیح با موانع و سختی‌های زندگی
تغییر باورهای محدودکننده و شیوه درست زندگی‌کردن
رمز رسیدن به خواسته‌ها و اهداف است.

با نظرات ارزشمند خود ما را یاری دهید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *