پرش به محتوا

اهمیت خودشناسی قبل از ازدواج

خودشناسی قبل از ازدواج

یکی از مهمترین و اصولی‌ترین کارهای هر انسانی در این جهان رسیدن به خودشناسی و آگاهی به اسرار درونی خود و یافتن هویت واقعی خویش است. خودشناسی باعث بیداری و هوشیاری فرد می‌شود.

اگر هر انسانی درک صحیحی از هویت و اصالت وجودی خویش داشته‌باشد؛ نگاهش به دنیای پیرامون خود بسیار متفاوت خواهدبود. خودشناسی قبل از ازدواج به ما کمک می‌کند تا به عنوان یک زن و یا یک مرد از خصوصیات و روحیات خود شناخت بیشتری پیدا کنیم. هویت زنانه یا مردانه‌ی خود را بشناسیم و از احساسات و خواسته‌های درونی خویش آگاه شویم.

ازدواج یک مرحله از زندگی است. مرحله‌ای که از خود بودن به ما بودن می‌انجامد. زمانی این ما شکل می‌گیرد که هر کدام از زن و مرد نسبت به خود و خواسته‌ها و علایقشان آگاهی داشته باشند.

بدون شناخت از خود نمی‌توانیم از دیگری که با ما پیوند ازدواج برقرار می‌کند انتظار داشته باشیم تمام نیازها و یا خواسته‌های ما را بشناسد. خودشناسی به ما کمک می‌کند جفتی را برای خود انتخاب کنیم که از نظر روحی به ما نزدیکتر است و پیوندی که ایجاد می‌کنیم اسباب آرامش و خوشحالی بیشتر ما را فراهم کند.

پذیرش خود قبل از ازدواج

یکی از محاسن بزرگ خودشناسی هدایت و یاری انسان به درک بالاتر از خود و پذیرش خویشتن است. هر فردی باید محدودیت ها، ضعف‌ها و مشکلاتش را بشناسند و در کنار آن نقاط قوت، صفات پسندیده و توانمندی‌هایش را نیز بشناسد و در نهایت خود را همان‌گونه که هست بپذیرد.

وقتی بدانیم که چه ویژگی‌هایی داریم؛ قدرت درک ما از خود بالاتر می‌رود. شناخت از توانائی‌ها و محدودیت‌های خود می‌تواند ما را به سطح بالاتری از اعتماد به نفس و عزت نفس برساند.

البته پذیرفتن خود به این معنی نیست که بگوییم من این عیب اخلاقی را دارم و چون باید خود را بپذیرم در جهت تغییر خود گامی بر ندارم. شناخت و پذیرش، ما را آماده‌ی رشد بیشتر می‌کند و فرصت تغییرات و اصلاح رفتاری را به ما می‌دهد.

انسان اندیشمند همیشه به دنبال ساختن شخصیت بهتر و کامل تری از خود می‌رود.  عدم شناخت از خود، ما را دچار اشتباهات و خطاهای شناختی می‌کند. بدون شناخت از خود تصور می‌کنیم که همیشه ایراد از دیگری است.

اغلب به این ابهام بر می‌خوریم که چرا این رفتار از سوی دیگری با من صورت می‌گیرد؟

اما متوجه نمی‌شویم این عدم پذیرش خود ماست که دیگری را هم به نپذیرفتن و مقابله با ما هدایت می‌کند.

بسیاری از ما ویژگی‌های اخلاقی داریم که حتی خودمان از آنها عاصی و شاکی هستیم. رفتارهایی به طور عادت از ما سر می‌زند که بعد از انجام آنها، پشیمان می‌شویم. کارهای مهمی را در زندگی خود به تعویق می‌اندازیم که ما را با مشکلاتی رو به رو می‌کند.

همیشه انتظار داریم که دیگری رفتارش را تغییر دهد. بهترین عملکرد را داشته باشد. انسان کاملی باشد و خلاصه نمونه‌ای بی عیب و نقصی باشد که ما را خوشبخت کند. اما اغلب غافل از ایرادات خود هستیم.

ازدواج فرصتی برای زن یا مرد است تا با زندگی کردن کنار دیگری مشکلات رفتاری و اخلاقی خود را بیشتر بشناسد و در جهت تغییر آنها و اصلاح درون خود قدم بردارد.  

صداقت و روراست بودن با خود

صداقت در زندگی نقش بسیار اساسی را ایفا می‌کند. روراست بودن با خود گنجی است گران‌بها که در زندگی ما را از دیگران بی نیاز می‌گرداند. از اینکه درون ما افکار و ذهنیاتی باشد و در بیرون تظاهر به چیز دیگری شود باید پرهیز کنیم. درست است که فرد مقابل نمی‌داند در ذهن ما چه می گذرد اما نباید از انرژی افکار درونی خود غافل باشیم. افکار نامناسب، ترس‌ها، شک و تردید‌ها و بسیاری از حالات روحی ما تاثیر غیر مادی و متافیزیکی خود را بر جای خواهند گذاشت.

برای ورود به یک زندگی مشترک باید خود را به صداقت، پاک اندیشی و خطا پوشی مجهز کنید زیرا همه ی ما انسان ها بر یکدیگر بسیار تاثیر گذار هستیم. زمانی که زن یا مرد خطاها و اشتباهات طرف مقابلش را بزرگ جلوه می دهد و حاضر به گذشت و بخشش نیست. در واقع چنین فردی نسبت به خودش نیز سخت گیر است. اینگونه افراد در تمام ابعاد زندگی به جای آسان گیری و آرامش، خود را درگیر سختیهای بیشتر و خشم و عصبانیت می‌کنند. هم خود در آتش عصبانیت می‌سوزند و هم اطرافیان خود را درگیر آتش درونی خود می‌کنند.

بسیاری از انسان ها در خلوت خود، هزار و یک ایراد به خود می‌گیرند اما اگر دیگری یکی از آن ایرادات را بگوید باعث آشفته شدن و عصبانیت آنها می‌شود.

فردی که با خود روراست است وقتی متوجه اشتباهات رفتاری خود می شود به جای مخفی کردن آنها در صدد رفع عیوب رفتاریش قدم بر می‌دارد. مسئولیت اشتباهات خود را می‌پذیرد و به دنبال ساختن افکار و باورهایی می رود که به پشتوانه ی آنها زندگی بهتری را برای خود رقم بزند. تمرکز بر اشتباهات خویش برای برطرف کردن آنها بسیار سودمند و نافع است.

این کار مارا در مسیر فرکانسی اتفاقات، شرایط و افراد مناسب قرار می‌دهد. زمانی که بر خطاها و مشکلات فکری و رفتاری خویش تمرکز کنیم و در صدد اثبات دروغین خود باشیم؛ جهان نیز ما را در شرایط مشابهی قرار می دهد. اتفاقاتی را در زندگی تجربه می‌کنیم که احساس خوبی را به ما نمی‌دهند و با افرادی روبه رو می‌شویم که رفتاری نامناسب و ملال آور با ما خواهند داشت.

تعادل در شخصیت

 

بدون شناخت از دارائی های ذاتی خود و بدون داشتن حس تعادل روحی و فکری در زندگی، ساختن یک زندگی خانوادگی همراه با آرامش و رشد به آسانی میسر نخواهد شد. خودشناسی و یافتن حقیقت وجودی خویش راه درست زیستن و آرامش داشتن را برایمان هموار می‌سازد. 

چه بسا انسان‌های زیادی هستند که بدون شناختِ شخصیت واقعی خود و عدم آگاهی از افکار و عادات محدودکننده و تضعیف کننده ی وجودیشان به زندگی دیگری وارد می شوند. زن و مردی که هنوز هر کدام با خود به تفاهم و تعادل نرسیده‌اند چگونه می‌توانند یک زندگی مشترک را که هدف مشترکی را دنبال می‌کند؛ تشکیل دهند؟ پیوندهایی که بدون شناخت از خود و دیگری اتفاق می‌افتند غالبا محکوم به شکست می‌شوند.

اگرچه بسیاری طعم تلخ شکست را پیوسته می‌چشند و دم بر نمی‌آورند اما آنچه بسیار قابل توجه و حائز اهمیت است این است که آنان فرصت درک یک زندگی زیبا و سالم را به خود نداده‌اند. آنها به دلیل ترس‌ها و باورهای کهنه و محدود کننده خود را اسیر یک زندگی تکراری می‌کنند که هیچ هدف شایسته‌ای را دنبال نمی‌کند. 

زوج‌هایی که با درک وسیعتری از خود وارد مقوله‌ی ازدواج می‌شوند؛ به دلیل احترام به خود و ارزشی که برای خویش قائل هستند به دنبال شریکی می‌روند که با همراهی همدیگر بتوانند زیبائی‌های بیشتری را در این جهان به ظهور برسانند.

آنان از طریق ازدواج به بلوغی دست می‌یابند که علاوه بر دنبال کردن هدفِ فردی، به یک هدف جمعی نیز می اندیشند. این اجتماع کوچک سالم می‌تواند سرچشمه‌ی بسیاری از اتفاقات زیبا و خلق یک زندگی شگفت انگیز باشد.

در چنین اجتماعاتی هر کدام به دنبال شاد کردن همراه خود و محقق ساختن اهداف گروه است. آنها با گذشتی بی نظیر و احترامی متقابل به یکدیگر فرصت بروز استعدادها‌یشان را می‌دهند. آرزویشان رشد و شکوفا شدن یکدیگر است و به دنبال خلق شادی‌های بیشتر و گسترده کردن صفات زیبای انسانی هستند.

ازدواج‌هایی که با بینش صورت می‌گیرند برای فرار از مشکلات قبلی خود نیست. در یک ازدواج سالم هیچکدام از دو طرف، دیگری را فدای کمبودهای درونی خویش نمی‌کند؛ بلکه هر کدام به خود فرصت می‌دهند تا در این زندگی به تجربه‌ی یکی شدن برسند و قدم در جهت رشد و تکمیل همدیگر بگذارند.

ویژگی های پیوندهای سالم

چشم پوشی از عیوب یکدیگر

یکی از زیبائی‌های چنین پیوندهایی ندیدن عیوب یکدیگر است. جامه‌ی عفو و پوشش بر خطای دیگری کشیدن است. در این رابطه هر دو یاریگر هم هستند و به جای داشتن احساس منفی یا گله و شکایت از یکدیگر، تلاشی آگاهانه برای حمایت همه جانبه از هم دارند. انتقادهایشان در جهت سازندگی است نه در اثبات حقانیت خود.

متعادل بودن

 

در این پیوند ها تعادل به شکل بی‌نظیری به چشم می‌خورد. تعادلی که در شخصیت و رفتار هر دو طرف موج می‌زند. در این روابط تمرکز بر خوب بودن مطلق شریک‌شان نیست.

هیچ کدام به دنبال یک انسان کامل در اطراف خود نیستند بلکه خود، خالقِ خوبی می‌شوند. زن یا مرد آیینه‌ی خوبی‌های یکدیگر می‌شوند و زشتی‌های یکدیگر را می‌پوشانند. قلم عفو به دست می‌گیرند و نگاهشان به یکدیگر متوقعانه و همراه با جبر و زور نیست.

در این روابط عشقِ به خوبی همیشه پیش دستی می‌کند و درهای وسوسه را بر آنها می‌بندد. وسوسه‌هایی که ذهن انسان را به باز کردن و روشن نمودن کدهای مخرب می‌کشاند. آنها با کنترل ذهنشان راه را بر افکار منفی می بندند و روح و جان خود را با عطر مهر و محبت خوشبو می‌کنند.

عشق و محبت

 

عشقشان بی منت است و هر کدام دیگری را چون خود می‌داند و همچون خود دوست می‌دارد. به دنبال آرامش یکدیگر هستند و دست پر‌مهرشان به سوی همدیگر دراز است.

در مهر و محبت پیش دستی می‌کنند و چتر محبت خویش را برای دیگری می‌گشایند. مهری که سایه سار ش باعث آرامش و آسودگی در خانواده می‌شود. محبتی که سرچشمه‌ی بسیاری از خوبی‌هاست. خلق کننده‌ی بسیاری از صفات زیبای انسانی و محدود کننده‌ی زشتی‌ها و رفتارهای منفی است.

ثمرات عشق واقعی در ازدواج

خوب دیدن و نیکو شنیدن

قضاوت نکردن و خرده‌گیر نبودن

بخشیدن و گذشت کردن

یاری دادن و یاری گرفتن

دوست داشتن و دوست داشته شدن

آرامش و آسودگی

احترام متقابل

مهرورزی و محبت کردن

ثمره‌ی چنین عشقی است.

عشقی که وصل به بی‌نهایتی ازلی است. عشقی که انسان را به خلق یک زندگی آگاهانه فرا می‌خواند و حضوری در لحظه را به او  هدیه می دهد همچون آبی است که آتشی را فرو می نشاند. سایه‌ساری است که گرمای آتشین را کم رنگ می‌کند. دل‌ها را به هم متصل و آتش کینه و نفرت را خاموش می‌کند. طعم زندگی را همچون عسل شیرین و هر روز بر حلاوت آن می‌افزاید.

لیاقت انسان برای ورود به زندگی مشترک

انسان اشرف مخلوقات است.  تمام هستی در خدمت به او و برای آسایش و آرامش او خلق و آفریده شده است. بی‌تردید موجودی که همچون مرواریدی گرانبها در مجموعه‌ی هستی می‌درخشد؛ قطعاً لیاقت و توانایی ساختن یک زندگی زیبا را دارد.

هر فکری ما را به سمت و سویی خاص هدایت می‌کند. گاهی با افکارمان به نگرانی‌ها دامن می‌زنیم. گاهی نیز با تفکراتمان به دنبال ساختن و سازندگی هستیم.

هر کدام از ما از یک سو این قدرت را داریم که افکار مخرب و نگرانی‌های درونی خود را کنترل نماییم. از سویی دیگر این توانایی را داریم که افکار سازنده را در خود تقویت کنیم.

اگر به خود فرصت ورود به یک زندگی مشترک را داده‌ایم، نیکوتر آن است که با بهترین نسخه‌ی خود به این زندگی وارد شویم.

زندگی زیبا شایسته‌ی انسان‌های زیبا و خوش فکر است.

ازدواج موفق حاصل پیوند انسان‌های پاک‌اندیش است. داشتن ذهن زیبا، تفکر سالم و عشق بی‌قید و شرط مقدمه‌ی ورود به یک زندگی مشترک موفق است.

انسان اشرف مخلوقات است.  تمام هستی در خدمت به او و برای آسایش و آرامش او خلق و آفریده شده است. بی‌تردید موجودی که همچون مرواریدی گرانبها در مجموعه‌ی هستی می‌درخشد؛ قطعاً لیاقت و توانایی ساختن یک زندگی زیبا را دارد.

هر فکری ما را به سمت و سویی خاص هدایت می‌کند. گاهی با افکارمان به نگرانی‌ها دامن می‌زنیم. گاهی نیز با تفکراتمان به دنبال ساختن و سازندگی هستیم.

هر کدام از ما از یک سو این قدرت را داریم که افکار مخرب و نگرانی‌های درونی خود را کنترل نماییم. از سویی دیگر این توانایی را داریم که افکار سازنده را در خود تقویت کنیم.

اگر به خود فرصت ورود به یک زندگی مشترک را داده‌ایم، نیکوتر آن است که با بهترین نسخه‌ی خود به این زندگی وارد شویم.

زندگی زیبا شایسته‌ی انسان‌های زیبا و خوش فکر است.

ازدواج موفق حاصل پیوند انسان‌های پاک‌اندیش است. داشتن ذهن زیبا، تفکر سالم و عشق بی‌قید و شرط مقدمه‌ی ورود به یک زندگی مشترک موفق است.

 

8 دیدگاه دربارهٔ «اهمیت خودشناسی قبل از ازدواج»

  1. سلام خودشناسی قبل از ازدواج از موارد مهمی است که دختر و پسر باید قبل از ازدواج به ان بپردازند مگر میشود کسی خود را نشناسد بعد سعی کند شخص دیگیری را بشناسد؟ اگر ما قبل از ازدواج به خود شناسی برسیم بعد از ازدواج حتما عشق و محبت را بیشتر درک می کنیم ممنون از قلم دلنشینتان

    1. سلام سعیده نازنین… بله خودشناسی قبل از ازدواج از جمله مسائلی است که باید قبل از زادواج و یا در حین ازدواج به آن پرداخت تا بتوان زندگی شادتر و با عشق تری داشت از پیام شما سپاس گذارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *